På tampen

Flukten fra friheten

Lærerne motsetter seg skjermfri skole ved å vise til «metodefriheten». Men er det noen som benytter seg av den?

SKOLEHVERDAGEN: Drilling, stillesitting, «basisferdigheter» – i beste fall en skoletur til Teknisk Museum. Foto: Tom Henning BratlieSKOLEHVERDAGEN: Drilling, stillesitting, «basisferdigheter» – i beste fall en skoletur til Teknisk Museum. Foto: Tom Henning Bratlie

I en vinduskarm i klasserommet mitt sto det fire store glass. Heldigvis var de godt forseglet, for innholdet var ikke spesielt barnevennlig: vom, nettmage, bladmage, løypemage – nedlagt på formalin. Disse syltede innvollene var forært oss av en besøkende veterinær, og fordi de resten av skoletida vår sto i vindusposten og var så sublimt ulekre, er jeg ganske sikker på at ingen av oss noensinne vil glemme navnet på kuas fire mager.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Arkitektur

Det er ikke bare de vernede delene av det gamle NRK-anlegget som er verdt å ta vare på, mener arki­tek­tur­his­to­riker.

Bøker

Forente Forlag har ennå til gode å se svarte tall. Daglig leder Håkon Harket er likevel optimist.

Sosiale medier

Meta står overfor sin største rettssak noensinne. Medieviter ser et para­digme­skifte i måten teksel­ska­pene stilles til veggs på.