På tampen

Flukten fra friheten

Lærerne motsetter seg skjermfri skole ved å vise til «metodefriheten». Men er det noen som benytter seg av den?

SKOLEHVERDAGEN: Drilling, stillesitting, «basisferdigheter» – i beste fall en skoletur til Teknisk Museum. Foto: Tom Henning BratlieSKOLEHVERDAGEN: Drilling, stillesitting, «basisferdigheter» – i beste fall en skoletur til Teknisk Museum. Foto: Tom Henning Bratlie

I en vinduskarm i klasserommet mitt sto det fire store glass. Heldigvis var de godt forseglet, for innholdet var ikke spesielt barnevennlig: vom, nettmage, bladmage, løypemage – nedlagt på formalin. Disse syltede innvollene var forært oss av en besøkende veterinær, og fordi de resten av skoletida vår sto i vindusposten og var så sublimt ulekre, er jeg ganske sikker på at ingen av oss noensinne vil glemme navnet på kuas fire mager.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturarv

Nesten 150 steder av historisk verdi er blitt ødelagt i Gaza siden oktober 2023, ifølge Unesco. Nå skal stumpene reddes.

Kulturtirsdag

Nylig fikk Praha sitt andre museum over kunstneren Alfons Mucha. Nå strides konkur­ren­tene om hvem som er «origi­na­len».

Kunst

Science fiction, død og lyd. Slik blir kunst-året.