På tampen

Flukten fra friheten

Lærerne motsetter seg skjermfri skole ved å vise til «metodefriheten». Men er det noen som benytter seg av den?

SKOLEHVERDAGEN: Drilling, stillesitting, «basisferdigheter» – i beste fall en skoletur til Teknisk Museum. Foto: Tom Henning BratlieSKOLEHVERDAGEN: Drilling, stillesitting, «basisferdigheter» – i beste fall en skoletur til Teknisk Museum. Foto: Tom Henning Bratlie

I en vinduskarm i klasserommet mitt sto det fire store glass. Heldigvis var de godt forseglet, for innholdet var ikke spesielt barnevennlig: vom, nettmage, bladmage, løypemage – nedlagt på formalin. Disse syltede innvollene var forært oss av en besøkende veterinær, og fordi de resten av skoletida vår sto i vindusposten og var så sublimt ulekre, er jeg ganske sikker på at ingen av oss noensinne vil glemme navnet på kuas fire mager.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Fritt Ord er i ferd med omgjøre Litte­ra­tur­huset til et konferanse­senter, mener Ingvild Herzog i Norsk forfat­ter­sen­trum.

Medier

Schibsted er klare dersom USA trekker ut tek-pluggen – og vil dele løsningen med andre

Økonomi

Litte­ra­tur­huset i Oslo skal utvide kapa­si­teten. Samtidig kastes orga­ni­sa­sjoner og skrivende ut av huset.