Eøs

Utfordrer Eide på tog

Utenriksministeren utelot den betente togstriden fra sin EØS-redegjørelse for Stortinget. I dag blir han utfordret.

Tirsdag holdt utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) en lang redegjørelse for Stortinget om Norges forhold til EU og EØS. I talen malte han med brei pensel om viktigheten av tett samarbeid med EU for å sikre både økonomi og sikkerhet. Han drøftet også den pågående tollstriden om ferrolegeringsindustrien. Men han nevnte ikke at Norge er i en betent strid om jernbanepolitikken, der EØS-avtalen kan ende med å trumfe regjeringens politikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Drivstoff

Folk i Finnmark må vente på trygda før dei har råd til å reise til sjukehus, seier Pasient­fokus-leiar Irene Ojala. Ho krev at drivstoff­av­gif­tene blir kutta.

Eu

Ja-sida tror EU vil straffe Norge og Island, etter at islen­din­gene stemte nei om å gjenoppta forhand­lin­gene om medlemskap. EU-lobbyist Audun Lysbakken mener de kan ta det helt med ro.

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.