Boikott

Den skjulte oljefrakta

Norske skipsredere tjente stort på å frakte olje til apartheidregimet i Sør-Afrika på 1980-tallet. En ny bok graver i historien.

April 1963: Bryggesjauere står på kaia i Oslo og diskuterer om de skal losse båten med sørafrikansk frukt etter at parlamentet i Sør-Afrika har vedtatt nye apartheid-lover. Foto: Aage Storløkken NNTB Aktuell nr 24 1963April 1963: Bryggesjauere står på kaia i Oslo og diskuterer om de skal losse båten med sørafrikansk frukt etter at parlamentet i Sør-Afrika har vedtatt nye apartheid-lover. Foto: Aage Storløkken NNTB Aktuell nr 24 1963

I de pågående diskusjonene rundt boikott av Israel vises det stadig til at Norge har gått foran og vist handlekraft tidligere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skole

Vi bør melde oss av Pisa-testene og prøve noe annet, mener skole­fors­ker og lærer Simon Malkenes.

Barnevern

Regje­ringas samar­beids­parti meiner Arbei­dar­par­tiet har kjøpt NHOs forteljing om at alle gode krefter må bidra i barne­ver­net.

Arbeidsliv

Over hundre togav­ganger stanser daglig på grunn av togst­reiken. Slik forklarer partene uenigheten.