Ukraina

Korrup­sjonssak ryster Ukraina

Ukrainske korrupsjonsjegere har avdekket underslag av milliarder som skulle beskytte energisektoren mot russiske angrep. I sentrum står en nær venn av president Volodymyr Zelenskyj.

I mørket: Folk går i gatene under et strømbrudd i Kyiv etter et russisk missilangrep 10. oktober. Enorme pengebeløp som skulle gått til å beskytte kritisk energiinfrastruktur mot slike angrep, har i stedet gått i lomma på sentrale maktpersoner. Foto: Andrew Kravchenko, AFP/NTBI mørket: Folk går i gatene under et strømbrudd i Kyiv etter et russisk missilangrep 10. oktober. Enorme pengebeløp som skulle gått til å beskytte kritisk energiinfrastruktur mot slike angrep, har i stedet gått i lomma på sentrale maktpersoner. Foto: Andrew Kravchenko, AFP/NTB

Onsdag morgen våknet ukrainere opp til nyheten om at deres justisminister Herman Halusjtsjenko er blitt avsatt av regjeringen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Europas fiender finnes i Davos.

Usa

Eksperter ber verden stå opp mot Donald Trumps planer for et fredsråd som skal forbigå FN. Hvis ikke er vi dømt, sier jussnestor William Schabas.

Syria

Kurdere i Syria flykter fra regje­rings­styr­kene. Jiyan Ibrahim lover å kjempe til siste bloddråpe.