Statsbudsjettet

Girer opp avgiftene

SV vil skru opp drivstoffavgiftene og bruke pengene på velferd. Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum mener det vil ramme skeivt.

FOR MILJØET: SVs finanspolitiske talsperson Marthe Hammer mener det er riktig å skru opp drivstoffavgiftene så folk velger miljøvennlig. Foto: Tom Henning BratlieFOR MILJØET: SVs finanspolitiske talsperson Marthe Hammer mener det er riktig å skru opp drivstoffavgiftene så folk velger miljøvennlig. Foto: Tom Henning Bratlie

SV mener velferden i Norge er satt under press og vil derfor gjøre endringer i milliardklassen i statsbudsjettet. For å dekke inn utgiftene vil de skru opp skattene for de rike – og avgiftene på bensin, diesel og innenlands flyreiser.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.

Arbeidsliv

I tre år har LO i Sverige forsøkt å streike fram tariff­av­tale med Tesla. Nå gir de opp.

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.