ReportasjeMote

Bestefars garderobe er tilbake

Kardigan, tweed og frakk: Hvorfor kler unge menn seg som om de har fått dagplass på Økernhjemmet?

Weekendbag og røkejakke: Unge menn likner til forveksling bestefedrene sine i klesveien. – Når unge gutter går til ungdomsskolen, ser det ut som de skal på businessreise til Stockholm, sier mote- og samfunnsviter Pia Henriksen. Weekendbag og røkejakke: Unge menn likner til forveksling bestefedrene sine i klesveien. – Når unge gutter går til ungdomsskolen, ser det ut som de skal på businessreise til Stockholm, sier mote- og samfunnsviter Pia Henriksen.

At unge menn stemmer mer gammelmodig og konservativt enn på lenge, er velkjent – men tilsynelatende forgubbes også kles­stilen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Vi vet ikke lenger hvordan verden rundt oss fungerer. Selv har jeg sittet en uke i Sigrun Bergs vevstue og gruet meg til å sy en hempe på bunaden.

Over sofaen

For Ellen Horn er hjemme der kunst­ver­kene hennes er. Men også litt på Natio­nal­thea­tret, som hun stadig drømmer om å utvide i klassisk stil.

Bøker

Badende gutter, kvinner i slåbrok og en pike med favnen full av fisk: Et lite øylandskap i Oslo­fjor­den har inspirert kunstnere gjennom hundre år, viser en ny bok.