Statsbudsjettet

– Vi er et ­politisk verktøy

I 2019 ble Svalbard folke­høgskole opprettet for å få unge til Svalbard. Nå kutter regjeringen i støtta til sektoren.

Ny skole: Svalbard folkehøgskole fikk nytt bygg i 2023 – åpnet av statsministeren. Foto: Ole Berg-Rusten, NTBNy skole: Svalbard folkehøgskole fikk nytt bygg i 2023 – åpnet av statsministeren. Foto: Ole Berg-Rusten, NTB

For to år siden reiste statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til Svalbard for å åpne et nytt skolebygg: Svalbard folkehøgskole. I talen sa han at skolen var viktig for å få unge til Svalbard – og for å skape arbeidsplasser i det lille samfunnet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ytringsfrihet

Om Marius Borg Høibys forsvarere lykkes med å stoppe «Hvite striper, sorte får», vil det være en skandale, mener Anders Heger.

Medier

Altinget fikk nok en gang avslag om presse­støt­te

Kulturtirsdag

På hver sin kant av Oslo har to kunstnere plassert verk som hedrer arkitekten Håkon Mjelva (1924–2004).