Eøs-avtalen

Mener Esa har sporet av

Esa praktiserer anbudsreglene strengere enn EU selv, mener EØS-ekspert Stein Reegård etter kontroversielt togvedtak.

Kritisk: Stein Reegård, tidligere sjeføkonom i LO, har skrevet bok om handlingsrommet i EØS-avtalen. Han mener de norske byråkratene som jobber for Esa, tolker EU-reglene strengere enn EU selv. Foto: Vidar Ruud, NTBKritisk: Stein Reegård, tidligere sjeføkonom i LO, har skrevet bok om handlingsrommet i EØS-avtalen. Han mener de norske byråkratene som jobber for Esa, tolker EU-reglene strengere enn EU selv. Foto: Vidar Ruud, NTB

EØS-overvåkingsorganet Esa varslet mandag at de åpner sak mot Norge. De mener regjeringen brøt anbudsreglene i EØS-avtalen da de bestemte at Vy skulle overta togtrafikken på Sørlandsbanen, Jærbanen og Arendalsbanen fra 2027, uten å holde ny anbudskonkurranse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kommunemåling

Frp og Høyre får til sammen 47,9 prosent på menings­må­lingen for kommune­valget. Makta skal brukes til å fjerne eien­doms­skatten, forteller Frp-topp i Birkenes.

Barnevern

Da politiet gransket straffe­his­to­rikken til ansatte i barne­verns­sel­skapet Bevisstung, fant de flere alvorlige lovbrudd som ikke ble fanget opp av politi­at­tes­tene.

Meiningsmåling

Frp går inn i hausten med si beste måling nokon sinne. Høgre har aldri vore så upopulære som no.