Eøs-avtalen

Mener Esa har sporet av

Esa praktiserer anbudsreglene strengere enn EU selv, mener EØS-ekspert Stein Reegård etter kontroversielt togvedtak.

Kritisk: Stein Reegård, tidligere sjeføkonom i LO, har skrevet bok om handlingsrommet i EØS-avtalen. Han mener de norske byråkratene som jobber for Esa, tolker EU-reglene strengere enn EU selv. Foto: Vidar Ruud, NTBKritisk: Stein Reegård, tidligere sjeføkonom i LO, har skrevet bok om handlingsrommet i EØS-avtalen. Han mener de norske byråkratene som jobber for Esa, tolker EU-reglene strengere enn EU selv. Foto: Vidar Ruud, NTB

EØS-overvåkingsorganet Esa varslet mandag at de åpner sak mot Norge. De mener regjeringen brøt anbudsreglene i EØS-avtalen da de bestemte at Vy skulle overta togtrafikken på Sørlandsbanen, Jærbanen og Arendalsbanen fra 2027, uten å holde ny anbudskonkurranse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Politikk

Unge menn flokker til høyresida, men kvinnene uteblir. I et full­stap­pet kjeller­lo­kale på Oslo Vest forsøker konser­va­tive kvinner å gjøre noe med problemet.

Økonomi

Kommunale eiendommer selges for å tette bud­sjett­hull i flere kommuner. I Oslo vil byrådet kvitte seg med eiendommer til en verdi av 1,4 milliarder kroner.

Klima

Trump-kutt truer viktige data om arktiske klima­end­ringer. Nå roper norske forskere alarm.