Tareskogen

Vil frede steinbiten

Steinbiten gjør en så viktig jobb på havets bunn, at mennesker bør slutte å spise den, sier havforsker Even Moland.

Kjeftsterk: Steinbiten spiser kråkeboller, og det kan redde den viktige tareskogen. Disse barske karene traff vi i et akvarium i Lofoten. Foto: Ole Magnus RappKjeftsterk: Steinbiten spiser kråkeboller, og det kan redde den viktige tareskogen. Disse barske karene traff vi i et akvarium i Lofoten. Foto: Ole Magnus Rapp

Tareskogen har en stor fiende som i en årrekke har fått herje fritt med plantene på havets bunn. Kråkebollene beiter på stengelen og har på få år lagt enorme arealer døde. Årsaken er at kråkebollens hovedfiende steinbiten har uteblitt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Fagbevegelsen

Som frisør sleit Tina P. Stenkløv med å få endene til å møtes. Likevel får folk i hennes bransje så å si aldri lavlønns­til­legg. Nå vil hun endre på hvem som regnes som lavtlønte.

Fagbevegelsen

På Fagfor­bundets forrige landsmøte ble 18 av valgko­mi­teens 20 medlemmer selv valgt. Forbunds­leder Mette Nord avviser at systemet bør endres.

Lakseoppdrett

17 prosent av opp­dretts­fisk dør før slakting. Nå skal regje­ringen bruke pisk for å få ned tapstal­lene.