Fn

– FN er i krise

På 80-årsdagen står FN i sin største krise noensinne. Nå tas det grep. – Slank hele greia, sier tidligere FN-ambassadør Morten Wetland.

IKKE NÅDIG: Tidligere FN-ambassadør Morten Wetland beskriver FN som et tungt og seigt system. Her er han og kronprinsesse Mette-Marit på Unaids konferanse i International Peace Institute Policy Forum i 2011. Foto: Johannes Worsøe BergIKKE NÅDIG: Tidligere FN-ambassadør Morten Wetland beskriver FN som et tungt og seigt system. Her er han og kronprinsesse Mette-Marit på Unaids konferanse i International Peace Institute Policy Forum i 2011. Foto: Johannes Worsøe Berg

I dag er det 80 år siden FN-pakta trådte i kraft. Etter to blodige verdenskriger forpliktet medlemslandene seg til å «leve sammen i fred som gode naboer og å forene våre krefter for å opprettholde internasjonal fred og sikkerhet». Nå skulle det være slutt på krig og ødeleggelse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skule

Dei to største forbunda i orga­ni­sa­sjonen er ueinige om skuledagen bør utvidast.

Klima

Ameri­ka­nerne kutter i klima­forsk­ning. Nå vil SV at Norge går i bresjen for at resten av verden dekker inn forsk­nings­mil­li­ar­dene som går tapt.

Fagbevegelse

I 2023 vant Geir Ove Kulseth ledertrøya i El og IT Forbundet etter kampvo­te­ring. Nå stiller han ikke til gjenvalg.