Dikt

Dikt som våker

Wera Sæthers diktsamling er mild og rasende.

Til kunsten: Sæthers dikt går i dialog med van Gogh. Her fra en utstilling i Washington i 2022. Foto: Tacoma Arts Live/Wikimedia CommonsTil kunsten: Sæthers dikt går i dialog med van Gogh. Her fra en utstilling i Washington i 2022. Foto: Tacoma Arts Live/Wikimedia Commons

Wera Sæther

jeg angrer ikke raseriet

Cappelen Damm 2025, 88 sider

Poesi kan vise vei inn – og vise vei ut – i ett og samme vers, én og samme strofe. Wera Sæthers nye diktsamling har et vers, en vending, som tittel. Der den dukker opp, mot slutten av et dikt om konsekvenser av naturtap og klimaendringer, har setningen i tillegg en annen vri, et brudd i form av økt mellomrom, som øker flertydigheten:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

I sin nye roman tar Vigdis Hjorth moralske dilemmaer inn på den brune puben. – Desto lenger samtalen varer, desto større blir behovet for en brun pub.

Nordisk råd

Danskenes nye litterære kanon er del av en for­svars­plan.

Kommentar

Hvorfor gidder Sophie Elise å bruke tida si på Jon Fosse-lesere?