På tampen

Gryta hennar mor

Husmorhæren herjar på World Wide Web, men «fotsoldatane» står aleine på kjøkena sine.

Husmoridealet: Sølvi Wang på kjøkenbenken i 1960. Orsak til den eminente musikaren, som ikkje er i gang med middag, men «et teknisk uhyre krevjande» NRK-opptak der ho skulle «opptre sammen med akvariefisk». Arkivfoto: NTBHusmoridealet: Sølvi Wang på kjøkenbenken i 1960. Orsak til den eminente musikaren, som ikkje er i gang med middag, men «et teknisk uhyre krevjande» NRK-opptak der ho skulle «opptre sammen med akvariefisk». Arkivfoto: NTB

Den siste veka har eit kvitt forkle fungert som ein raud klut i norsk jamstillingsdebatt. Om ein er aldri så usamd med influensaren Linn Therese Solheim, må ein vedgå at ho visste korleis ho skulle få merksemd om seg og «Husmorhæren» sin ved å stilla opp i NRKs «Debatten» iført full «Støv på hjernen»-uniform.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Regissør Vibeke Løkkeberg er aktuell med doku­men­tarfilm basert på opptak fra 1973.

Statsbudsjettet

Mens folke­høg­sko­lene får kutt, sparer regje­ringen bibel­sko­lene. Det får Sunniva Holmås Eidsvoll (SV) til å reagere.

Historie

Massa­krering og fordriving av armenere lå til grunn for folkemord-begrepet. 110 år seinere har Norge ennå ikke anerkjent ugjer­nin­gene.