Leder

Et angrep på uavhengige

Da den amerikanske visepresidenten JD Vance vikarierte for avdøde Charlie Kirk på hans podkast denne uka, rettet han skytset mot tidsskriftet The Nation, som siden 1865 har vært en progressiv stemme i USA. Vance anklagde publikasjonen for å rettferdiggjøre drapet på Kirk og hevdet, feilaktig, at det er finansiert av Soros-stiftelsen og velstående liberalere. Inntrykket han ønsker å etterlate, er at venstresida er på lag med de rikeste, ikke tåler ytringsfrihet og forsvarer politisk vold. USAs visepresident har åpenbart fått frekkhet som en nyttig nådegave fra guden han så hyppig viser til. For samtidig som han langer ut mot venstremedier, strammer hans egen politiske bevegelse inn muligheten for å ytre seg i USA. Maga-bevegelsen bruker Kirks død til å angripe venstresida og mediene. I virkelighetens verden er det Trump-bevegelsen som har alliert seg med steinrike mediemonopolister.

«Noen få selskaper eier det amerikanere leser, ser og hører.»

Alliansen har vært synlig siden dagen Donald Trump ble innsatt som president omkranset av toppene for alle de store tek-selskapene. Denne uka var den samme gjengen med på lasset da Trump besøkte Storbritannia. Rundt bordet i Buckingham Palace satt britiske kongelige og politikere sammen med halve Det hvite hus og sjefene for Nvidia, Apple, Microsoft, Open AI, Alphabet og Google. Med seg i kofferten fikk tek-toppene en intensjonsavtale om utbygging av kunstig intelligens og atomkraft. Avtalen skal være verdt 350 milliarder dollar, ifølge Trumps egen nyhetstjeneste White House Wire – «din hub til pålitelige nyhetstjenester». Tek-folket har alt å tjene på alliansen med Trump. Og de kontrollerer i dag både sosiale medier og en økende andel etablerte publikasjoner og tv-kanaler.

I dag eier noen få selskaper store deler av det amerikanere leser, ser og hører. Ytringsfriheten Vance later som han er en forkjemper for, er helt avhengig av spredt eierskap og uavhengige publikasjoner. Den mediekontrollen Trump og Vance nå skaffer seg, strekker seg også dypt inn i Norge gjennom telefonene våre. Vi må nå børste støv av vår egen grunnlov og passe på at vi ikke får amerikanske tilstander også her hjemme.

Leder

Groteske utsagn

Tirsdag innledet det israelske militæret sin bakkeinvasjon av Gaza by. Angrepsbølgen mot palestinere i området er nå den verste siden krigen startet. De som kan, rømmer, men langt fra alle har råd eller mulighet til å reise. Dessuten bomber Israel områder de selv har definert som trygge. Norwac-lege Geir Stray Andreassen, som har vært i Gaza et par uker, forteller om intens bombing i Mawasi, der mange flyktninger fra Nord-Gaza har flyktet til fordi det er klassifisert som grønn sone. I stedet møtes de av nye bombetokter.

Kirke og stat

«USA har aldri vært videre plaget med den tyske ryddingen vi i Skandinavia har arvet fra Luther og Habermas. Og det er også fra USA den kommer, trenden der politikere nå ignorerer de gjerdene den europeiske sivilisasjon har prøvd å bygge mellom Gud og politikk», skriver teolog og kommentator i Vårt Land Åste Dokka. Hun mener det at den politiske aktivisten Charlie Kirk blir hyllet som en troshelt, tyder på at skillet mellom prest og predikant er i oppløsning og at «nå begynner det å skje noe også her». Flere kristne samfunn opplever i dag økt interesse og vekst. Pastor i vekkelsesmenigheten Salt i Bergen forteller i samme avis at dobbelt så mange har latt seg døpe i år som i fjor. Han snakker om «ei stille vekking i den vestlege verda» og om at folk har behov for faste rammer, lange linjer og forankring. Avisa Dagen renner nå nærmest over av innlegg fra unge menn som omtaler drapet på Charlie Kirk som et martyrium.

Samarbeid fra sak til sak

Skatteadvokat Bettina Banoun varslet i Finansavisen før valget en flodbølge av skatteflyktninger hvis de rødgrønne vant. Vi får vi se hvor fullbookede flyene til Sveits blir framover, men støyen fra skatteopprørerne i finansavisene har i hvert fall dempet seg betydelig etter valget. De styrtrike aktivistene har skiftet strategi og går nå samlet inn for et skatteforlik med de rødgrønne. Kanskje det likevel er mulig å drive næringsvirksomhet i et Norge der alle piler peker oppover? Millionærmytteristenes drøm er at et skatteforlik skal fjerne formuesskatten helt og holdent. Men det sitter langt inne. Sps Geir Pollestad ga aksjonistene en skikkelig kalddusj i Klassekampen i går.