Bøker

Frykter litteratur vil bli som opera

Det finnes ingen litterære stjernetenkere i vår tid, hevder litteraturkritiker Rebecka Kärde. – Det gjør mennesker korka.

STATUSFALL: Rebecka Kärde er vant til å omgås stjerneforfattere som eksternt medlem av Svenska Akademiens nobelkomité. Men generelt er litteraturen i ferd med å tape status, mener hun. Foto: Karin Wesslén, TT/NTBSTATUSFALL: Rebecka Kärde er vant til å omgås stjerneforfattere som eksternt medlem av Svenska Akademiens nobelkomité. Men generelt er litteraturen i ferd med å tape status, mener hun. Foto: Karin Wesslén, TT/NTB

– Det finnes ikke offentlig intellektuelle i humaniora slik det gjorde før, sier litteraturkritiker Rebecka Kärde.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

80-åringen Wim Wenders feires i stort format. En utstilling i Bonn portret­terer en sjeldent tverr­kunst­nerisk orientert filmskaper.

Bøker

Forfat­ter­for­bundets søksmål har kostet norske forfattere tre millioner kroner. Nå vil Arne Svingen ta grep på neste årsmøte.

Intervju

Gikk etter varsel, fikk etterlønn