IntervjuKulturpolitikk

Lover å verne om kulturen i regjering

KrFs Jorunn Gleditsch Lossius vil kjempe for kultur og medier dersom det blir borgerlig flertall etter valget.

BEVARING: KrF ønsker en mer aktiv politikk for å verne om norske kulturminner. Her står andre nestleder Jorunn Gleditsch Lossius utenfor Sola ruinkirke, som ble bygd i stein rundt 1150. Foto: Jan Inge HagaBEVARING: KrF ønsker en mer aktiv politikk for å verne om norske kulturminner. Her står andre nestleder Jorunn Gleditsch Lossius utenfor Sola ruinkirke, som ble bygd i stein rundt 1150. Foto: Jan Inge Haga

Kristelig Folkeparti har fått en ny vår, og de rir nå på en verdikonservativ bølge inn mot valgdagen på mandag. Tradisjon, tro og verdispørsmål er viktige saker for partiet. Men hvor står KrFs kulturpolitikk i 2025?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

78 prosent av boka «Trump og filo­so­fene» slo ut i kunstig intel­li­gens-detektor. Redaktør Audun Lindholm mener det er nytteløst å avvise KI full­sten­dig.

Arkitektur

Vår tids arkitektur er ikke modern­istisk – den bare hermer, ifølge arki­tek­tur­his­to­riker Espen Johnsen.

Kommentar

En Cuckoo er ikke bare en riskoker. For den sør­koreanske Ibsen­pris­vin­neren Jaha Koo er den et barn av finans­krisen som rammet hjemlandet hans i 1997.