Midtøsten

Frykter ny krig i Iran

Europas stormakter vurderer nye sanksjoner mot Iran. Det vil styrke Israels insentiv til å gå til ny krig mot landet, mener Iran-analytiker Trita Parsi.

IKKE OVER? En iransk kvinne går i ruinene i Teheran etter Israels tolvdagerskrig mot landet 26. juni. Iran-analytiker Trita Parsi tror Israel forbereder seg på en ny Iran-krig. FOTO: AFP/NTBIKKE OVER? En iransk kvinne går i ruinene i Teheran etter Israels tolvdagerskrig mot landet 26. juni. Iran-analytiker Trita Parsi tror Israel forbereder seg på en ny Iran-krig. FOTO: AFP/NTB

I går møtte Iran igjen til forhandlinger med de såkalte E3-landene: Storbritannia, Frankrike og Tyskland. Det kan ha vært det siste møtet før disse europeiske landene beslutter om de vil gjeninnføre FN-sanksjoner mot Iran. Det har de varslet at de akter å gjøre innen utgangen av denne uka, med mindre Iran gjenopptar atomforhandlingene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Handels­krigen sender Kina og India ut i forsiktig tango.

Usa

Frykter å sende barna på skolen

Gaza-krigen

Hundre­tu­sener av israelere tar til gatene med krav om en gissel­av­tale. Men venstre­ra­di­kale Ofer Neiman og Ehud Ein-Gil nekter å delta i en protest­be­ve­gelse som «ignorerer folke­mor­det».