På tampen

Pugg, pinsler og rasende bønder

Lesedebatt, sier du? For 250 år siden holdt ei ny ABC-bok på å utløse borgerkrig i Sør-Tyskland.

LESETID: Hva vi leser når vi skal lære oss å lese – se, dét er en høyst politisk sak. Lesestund ved Tylldalen skole, februar 2024. Foto: Siv DolmenLESETID: Hva vi leser når vi skal lære oss å lese – se, dét er en høyst politisk sak. Lesestund ved Tylldalen skole, februar 2024. Foto: Siv Dolmen

Hvordan skal de unge lære seg å lese? Det er ikke bare i våre dager dette spørsmålet setter sinnene i kok. I Kirchheim i Tyskland førte innføringen av ei ny lesebok til et folkelig opprør som måtte slås ned makt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturpolitikk

Grunde Almeland (V) mener gaming er det mest under­vur­derte kultur­feltet.

Kulturpolitikk

Kultur­feltet jublet da Arbei­der­par­tiet fikk kultur­mi­nis­ter­posten for fire år siden. I dag er flere skuffet over hvordan det har gått.

Bøker

Lesing på skolen er ikke utjevnende, mener Grethe Fatima Syéd. – Hvem gjør det best i norskfaget? Det er eliten.