IntervjuKulturpolitikk

Skal skrote leksene, men ikke lesingen

SVs kulturpolitiske talsperson elsker Theodor Kittelsen, Kork og korps.

Har troa: SVs Kathy Lie tror det er mulig å få norske barn til å lese mer. Her på Drammen bibliotek. Har troa: SVs Kathy Lie tror det er mulig å få norske barn til å lese mer. Her på Drammen bibliotek.

Kanskje er det taktisk stemming og KrFs vekst, ikke kunstnerlønn og filmpolitikk, som har vært på flest politikeres lepper de siste ukene – men valgkampen er ikke over. Hva står på spill for kulturen?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Norske forfat­teres verk er pirat­ko­piert og brukt for å trene språk­mo­deller, viser ny forskning. – Et klart brudd på opphavs­retten, sier for­lags­sjef.

Kulturtirsdag

På et bitte lite sted nordvest på Jylland har Danmarks største kunst­mu­seum opprettet filial. Arkitekten kommer nordfra og heter Reiulf Ramstad.

Pressefrihet

Journa­listen Klaus Thymann er løslatt etter fem dager i fengsel i Uganda. Samtidig fester myndig­he­tene grepet om pressa.