IntervjuIdeer

Antropologi fra banken

Sofie Malmborgs roman «Gaven» handler om hvitvasking, globale pengestrømmer og Silicon Valley-preget arbeidskultur.

GRENSELØS: «Gaven» handler en antropolog som går for langt i feltarbeidet sitt. Forfatteren Sofie Malmborg er selv utdannet i faget. Foto: Sara GalbiatiGRENSELØS: «Gaven» handler en antropolog som går for langt i feltarbeidet sitt. Forfatteren Sofie Malmborg er selv utdannet i faget. Foto: Sara Galbiati

Noe av materialet og ideene hadde jeg allerede, men det henger også sammen med at jeg har bodd i San Francisco de siste fire årene, sier den danske forfatteren og antropologen Sofie Malmborg over Zoom.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

I 2026 skal arkitektur gjenbrukes. Enten det gjelder banker, posthus eller indu­stri­an­legg, har kunstnerne årevis med relevant erfaring.

Bøker

Hvem som utpekes til ny for­lags­sjef, blir avgjørende for om Amedia lykkes med Aschehoug, ifølge Trond Andreassen.

Teater

Teater­kri­ti­kerne refset timingen for forestil­lingen «Sønnen» om Marius Borg Høiby. Nå slår teaterfolk tilbake.