IntervjuIdeer

Antropologi fra banken

Sofie Malmborgs roman «Gaven» handler om hvitvasking, globale pengestrømmer og Silicon Valley-preget arbeidskultur.

GRENSELØS: «Gaven» handler en antropolog som går for langt i feltarbeidet sitt. Forfatteren Sofie Malmborg er selv utdannet i faget. Foto: Sara GalbiatiGRENSELØS: «Gaven» handler en antropolog som går for langt i feltarbeidet sitt. Forfatteren Sofie Malmborg er selv utdannet i faget. Foto: Sara Galbiati

Noe av materialet og ideene hadde jeg allerede, men det henger også sammen med at jeg har bodd i San Francisco de siste fire årene, sier den danske forfatteren og antropologen Sofie Malmborg over Zoom.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Oslo-fil­har­mo­nien drar på turné med russisk musikk: – Rart å ikke spille noe norsk

Kulturtirsdag

Bratislava huser et av Sentral-Europas aller digreste billig­blokk-­områder. Nå kan den demo­ni­serte boformen nærme seg opp­reis­ning.

Kunst

Munch­mu­seet advarer, men byråds­le­deren i Oslo insisterer på å henge Munch-grafikk i rådhuset. – Flaut, sier tidligere kultur­byråd.