Kulturuka

Setninger som griper en i foten

Noen setninger kan forfølge oss, gripe oss i føttene og gi oss angst for friheten.

Sennep i ræva: «Hvis du putter sennep i rumpa på en katt, så løper den til den dør», lyder en kjent myte. Hvis ingen først hadde formulert den som en setning, hadde handlingen heller aldri framstått som en mulighet. Foto: Tor Erik Schrøder, NTBSennep i ræva: «Hvis du putter sennep i rumpa på en katt, så løper den til den dør», lyder en kjent myte. Hvis ingen først hadde formulert den som en setning, hadde handlingen heller aldri framstått som en mulighet. Foto: Tor Erik Schrøder, NTB

Jean Ferry skriver i boken «Lokomotivføreren og andre fortellinger» at han egentlig kunne tenke seg å skrive opptil flere romaner for å kunne skrive noen helt bestemte setninger. Han ville reise en katedral for å plassere et stearinlys. Samtidig, når den utsøkte setningen var skrevet, ville det ikke være noen garanti for at han ville fullføre konstruksjonen. Så han bestemmer seg for å presentere dem i løs vekt, én gang for alle, disse setningene som han så gjerne skulle «svøpt inn i en roman».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Henie Onstad Kunst­sen­ter er kommet på utstilling hos konkur­renten Nasjo­nal­mu­seet.

Kommentar

Nærmere hundre ganger i året skal fotball­kom­men­ta­torer treffe riktig mellom folkelig jovialitet og journa­listisk integritet.

Bøker

22. juli markerte et skille i norsk samtids­litteratur, ifølge professor Tonje Vold