Leseliste for vår tid

Kuppet som endret Midtøsten

– Denne boka forklarer hvorfor Irans mistro til Vesten sitter så dypt, sier Sidsel Wold. Hun har anbefalt en høyaktuell bok til sommeren.

Demonstrerer: En gruppe iranere demonstrerer foran porten til huset til den demokratisk valgte statsministeren Mohammad Mossadegh. De støttet sjahen – og hadde sterke allierte i England og USA. FOTO: NTBDemonstrerer: En gruppe iranere demonstrerer foran porten til huset til den demokratisk valgte statsministeren Mohammad Mossadegh. De støttet sjahen – og hadde sterke allierte i England og USA. FOTO: NTB

I november 1979 stormer en gruppe iranske studenter den amerikanske ambassaden i Teheran. De tok over 50 amerikanere som gisler. Studentene lette så gjennom dokumenter i ambassaden og oppdaget papirer som avslørte amerikansk innblanding i iransk politikk – særlig kuppet mot statsminister Muhammed Mossadegh i 1953.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Tannhelse

Den nye danske regje­ringen varsler gratis tannlege for alle innen 2035. Tilhen­gerne av norsk tannhelse­reform blir inspirert.

Bustad

Situa­sjonen til leige­bua­rar som blir pressa ut av leige­mark­naden, bekymrar oppo­si­sjonen i Bergen.

Arbeidsliv

YS frykter at EUs nye gründerlov kan undergrave norsk arbeidsliv