IntervjuLeseliste for vår tid

Miljøvoldens usynlige ofre

Espen Stueland trekker fram Rob Nixons bok som en nøkkel til å forstå hvorfor langsomme miljøkatastrofer sjelden vekker varig oppmerksomhet.

I forskyvning: – Hva vi anser som vold, og hvem som holdes ansvarlig for den, er i stadig forskyvning, sier forfatter og litteraturviter Espen Stueland. I forskyvning: – Hva vi anser som vold, og hvem som holdes ansvarlig for den, er i stadig forskyvning, sier forfatter og litteraturviter Espen Stueland.

Hva var konsekvensene av bruken av kjemiske våpen under Vietnamkrigen? Og hvilke følger fikk bruken av uranberikede våpen under Gulfkrigen på 1990-tallet?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Det er oppdaget feil kjølerør og taklek­kasje på Munch­mu­seet. Hva det vil koste å fikse feilene, er foreløpig uvisst.

Kommentar

Med kong Haralds død har billed­ve­vene i dronning Sonjas kunststall fått nye lag.

Musikk

– For meg har det vore viktig å spora dei lange linene i bruta­li­teten, seier komponist og filmskapar Knut Olaf Sunde.