Noveller

Den som frykter mørket

Hjernen er alene i Marianne Egerdals novelledebut.

Isolasjon: Karakterene i «Utsatt sommer» deler ensomheten. Foto: Brandon Hoogenboom/UnsplashIsolasjon: Karakterene i «Utsatt sommer» deler ensomheten. Foto: Brandon Hoogenboom/Unsplash

Marianne Egerdal

Utsatt sommer

Flamme forlag 2025, 136 sider

En blomsterbutikk med en litt annerledes kvinne bak disken. Flyplassen, og en trang nabolagsbar med en mann som uten blygsel lener seg frem for å spørre om noe. Det finnes noe romantisk-komedie-aktig over stedene i novellesamlingen «Utsatt sommer». Et islagt vann, snø i store flak og en hjort som dukker opp med sitt stirrende blikk, slik hjorter ofte dukker opp i litteraturens skogbryn og endrer noe. Lyset på himmelen, karakterer som ser på blomster og bryr seg om hva blomstene heter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Essay

På en reise til László Kraszna­hor­kais fødeby Gyula ble magien brutt. Først nå forstår jeg hvorfor.

Kommentar

Selv jug og skryt på bar er mer verdt enn kunstig intel­li­gens.

Verdensarkivet

På leting etter bilder til Bokma­ga­sinet, ducker det opp skatter som er på siden av saken, men for gode til ikke å deles. Her presen­teres et utvalg.