Konsert

Til Dalhalla!

Neil Young i det svenske steinbruddet hadde sine øyeblikk av levende rock & roll.

DALHALLA: Det er noe wagnersk over dette svenske konsertstedet midt i ingenmannsland. Foto: Eirik BlegebergDALHALLA: Det er noe wagnersk over dette svenske konsertstedet midt i ingenmannsland. Foto: Eirik Blegeberg

Neil Young og and the Chrome Hearts

Love Earth Tour

Dalhalla i Rättvik

Sverige, 18. juni

Hva utendørsscener angår, er det lite i Nord-Europa som kan måle seg med svenskenes Dalhalla. Det tidligere kalksteinsbruddet utenfor Rättvik i Dalarna er intet mindre enn spektakulært: midt inni skauen, 60 meter dypt, 400 meter langt og 175 meter bredt. Publikumskapasiteten på pop- og rockekonserter er rett i overkant av 6000, der omtrent en tredel er ståplasser helt foran ved scenen, i en grop nedi gropa, om du vil. Bare det å gå inn portene er til å miste pusten av.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Kommentar

Bassmys­te­riet

I påsken var jeg på kinopremiere i London, og så årets mest sjarmerende og nerdete påskekrim. Hvor ingen blir drept eller skadet. Noen husker kanskje da den parkerte tilhengeren til musiker Sol Heilo ble stjålet i forfjor, med alle musikkinstrumentene hennes? Omtrent det samme skjedde med Paul McCartney i 1972, da noen brøt seg inn i en parkert varebil tilhørende roadien hans. Sol fikk heldigvis alt tilbake etter noen uker. Paul måtte vente i 51 år. Mens Sol ble frastjålet en hel instrumentsamling, mistet Paul bare en bass. Imidlertid var bassen et av de mest berømte og betydningsfulle musikkinstrumenter i det 20.

Konsert

Forandring fryder

For Big Thief er bevegelse motivasjon nok.

Konsert

For format

Daniel Lopatin inntok museet og museet inntok ham.