Leder

Bandittvelde

Twitter-kontoen @RealHirohito, en åpenbar referanse både til Donald Trumps Truth Social-konto og Hirohito, Japans guddommelige keiser under andre verdenskrig, sendte ut følgende melding noen timer etter USAs angrep på Iran natt til søndag: «Vi har akkurat gjennomført et suksessrikt angrep på Hawaii. Alle fly er nå ute av amerikansk luftrom. Et lass med BOMBER ble sluppet over målet, Pearl Harbor. Alle fly er nå trygt på vei hjem. Gratulerer til våre store japanske krigere. Det er ikke noen andre militære i verden som kunne ha gjort dette. DET ER NÅ TID FOR FRED! Takk for deres oppmerksomhet».» Datoen var 7. desember 1941. Det var selvfølgelig en lett omskrevet versjon av Trumps seiersmelding etter bombingen av Iran. Parallellene til det japanske overfallet på Pearl Harbor, som gjorde at USA gikk med i andre verdenskrig, er åpenbare.

«Trump ses som en guddommelig enehersker.»

Donald Trump har nå løsrevet seg fullstendig fra alle folkerettslige forpliktelser. Målet er å herske ved overlegen militær styrke. Hvis angrepene skjer raskt og uten tap av amerikanske liv, har han fremdeles med seg Maga-bevegelsen, som misliker lange kriger utenlands, men likevel lar seg imponere av en mektig feltherre i skinnende rustning som kan skjære gjennom med uovervinnelige styrke. Og Trumps krav er ubønnhørlig: Ingen må sette seg opp mot hans allmakt. De som gjør det, trues med utslettelse. Dette er for øvrig den samme type brutal og vilkårlig maktutøvelse som Netanyahu har gjort til Israels spesialitet i Midtøsten.

På Trumps egen Truth Social-konto er det mange som sammenlikner ham med en straffende, allmektig og uforutsigbar Gud. En konto han sprer aktivt, hevder at uansett hva hans motstandere gjør, uansett hva de forsøker, uansett hvordan de trosser ham, vil Gud gjennom Trump vise verden hvem som sitter med makta. «Han vil ikke bli trosset, han vil ikke ble beseiret, han vil seire over alle og knuse all ondskap», heter det. Vilkårlig og uberegnelig makt, som Trump står for, er det omvendte av politisk frihet og umuliggjør samtidig stabile og fredelige samfunn og et regelbasert samkvem mellom nasjoner. Donald Trump som guddommelig enehersker vil utløse nye kriger og er det stikk motsatte av tillitsbasert, fredelig sameksistens. Det er et bandittvelde.

Leder

Sirkus

NRKs partilederdebatt i Arendal mandag var et selsomt skue, med stein, saks, papir (så festlig!), lekeavstemninger og en utilslørt begunstigelse av de tre største partiene på bekostning av de andre. Det synes som om den grunnleggende ideen var at politikk og politikere er noe kjedelige greier, så her må det sprites opp med alle mulige effekter for å holde på seerne – ellers ville de gjespende skru av. Hvor dette ønsket om å gjøre politisk debatt til underholdning kommer fra, er ikke godt å si – kanskje fra journalistene selv, som i tråd med medielogikken har mistet interessen og gått lei av politikkens saklige innhold? Jonas Gahr Støre (Ap), Sylvi Listhaug (Frp) og Erna Solberg (H) fikk snakke, parere og duellere i det uendelige før de andre partilederne slapp til som en slags nedverdigende dessert til hovedretten. Men i en partilederdebatt bør alle få mulighet til å presentere seg på like fot. Partier skal ikke tildeles romslig taletid på bekostning av andre bare fordi de er store. I den vanlige politiske journalistikken får partilederne for Ap, Høyre og Frp stor oppmerksomhet, men i en partilederdebatt er det annerledes.

Journa­lister er fritt vilt

Søndag henrettet Israel en av de mest kjente journalistene som har rapportert fra krigen og nøden i Gaza. 28 år gamle Anas Al-Sharif jobbet for Al Jazeera, den Qatar-baserte tv-kanalen som daglig har dokumentert situasjonen for palestinere under israelske angrep. Han ble drept sammen med fire andre journalister i et blått pressetelt utenfor Shifa-sykehuset i Gaza by. Angrepet var målrettet, og Den israelske hæren annonserte henrettelsen i et innlegg på X med en emoji av en pil som treffer blink. I vel et år har Israel anklaget Al-Sharif for å være Hamas-kriger, noe som er å anse som en dødsdom fra et land som har som mål å utslette Hamas. Al Jazeera og en rekke internasjonale presseorganisasjoner har gjentatte ganger avvist anklagene og advart om deres alvorlige implikasjoner.

Veien til fred

Donald Trump og Vladimir Putin møtes fredag denne uka i Alaska for å drøfte en mulig fredsløsning for Ukraina-krigen. Det vil være det første møtet mellom en amerikansk og russisk president siden Joe Biden møtte Putin i Genève i juni 2021. Kilder i den amerikanske administrasjonen har opplyst at Det hvite hus vurderer å invitere Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Allerede rett etter den russiske invasjonen 24. februar i 2022 var det forhandlinger mellom Ukraina og Russland om en fredsløsning. Etter flere møter i Tyrkia ble det utarbeidet et utkast, der Ukraina sa seg villig til å legge vekk planer om Nato-medlemskap, men ikke aksepterte landavståelser, heller ikke Krim.