DebattRussland

En kritikk å merke seg

I Klassekampen 20. juni hevder Zachary Pankin, en amerikansk forsker på relasjonene mellom Russland og Vesten, at «den europeiske opprustningspolitikken i dag har store mangler. Blant annet komplementeres ikke militær opprustning med tiltak omhandlende diplomati, dialog og forsikringer. Uteblir dette, tror han at Russland vil tolke Europa som en krigsforberedende fiende – noe som igjen kan føre til russisk opprustning.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Pride

Hvorfor er Pride så viktig akkurat i år?

Dette årets Pride kan føles litt ekstra anspent for mange. Den politiske situasjonen for skeive i verden i dag går i en uroende retning. Vi ser nyheter om restriktiv kjønnspolitikk i USA, anti-skeive lover i Ungarn og Polen og rosavasking av Israel. Vi ser også de samme tendensene i Norge, der KRF ønsker å fjerne regnbueflagg fra norske skolegårder. I år feirer jeg Pride i Toronto, midt i et feltarbeid om politikk og drag, der jeg driver forskning gjennom samtaler med dragartister i Canada og i et internship med en politisk organisasjon i USA. Hver dag er jeg i samtaler med dragartister og skeive aktivister i USA som går gjennom trusler, både fra konservative drittsekker i deres lokalmiljø, og fra nasjonale og statlige innskrenkninger av rettigheter. I Canada er det lett å kjenne den politiske situasjonen i USA. Ved grensene er det færre mennesker som reiser inn til USA, og flere som prøver å komme seg ut.

Klima

Klimakutt krever energi­omstil­ling

I kjølvannet av Klimameldingen og behandlingen i Stortinget hadde Sofie Marhaug og vi en meningsutveksling her i Klassekampen. I sitt svar til vårt innlegg (KK 10. juni) om økt elektrifisering ved bruk av vindkraft på land som et kostnadseffektivt tiltak for å redusere klimagassutslipp, skriver Marhaug at Rødt er imot naturødeleggende kraftutbygging. Hun understreker viktigheten av å se klimakrisen og naturmangfoldskrisen i sammenheng. Vi har på ingen måte ment at kraftutbyggingen skal ødelegge urørt natur. Det er bare snaue tolv prosent urørt natur i Norge per nå, og dette betyr at det finnes mengder av områder som ikke er urørt og hvor vindkraft kan bygges. Marhaug og Rødt velger å se bort fra det faktum at 80 prosent av klimautslippene nasjonalt så vel som globalt, skyldes bruk av fossile energikilder. Vår og verdens hovedutfordring er en omstilling fra dagens store forbruk av fossil primær energi til nyttbar elektrisk energi.

Streikerett

Vil staten ignorere ILO?

Lærerstreiken høsten 2022 ble avsluttet med tvungen lønnsnemnd. I oktober 2023 klaget Utdanningsforbundet inngrepet inn for ILOs organisasjonsfrihetskomite (CFA). Vi har bistått forbundet i den forbindelse. ILO har nå behandlet klagen. CFAs vurdering ble offentliggjort 14. juni etter tilslutning fra ILOs styre.