Intervju

– Norge har et spesielt ansvar for å hjelpe palestinerne

Tariq Ali løftet megafonen som tenåring mot Pakistans første militærdiktatur. Over 60 år seinere ber han folk om å ikke legge den fra seg.

På flere fronter: Tariq Ali har engasjert seg i mange kamper. I 2020 ble det offentlig kjent at Ali var blitt overvåket av britiske myndigheter gjennom flere tiår. Her er han fotografert i Oslo i 2022. FOTO: Line Ørnes SøndergaardPå flere fronter: Tariq Ali har engasjert seg i mange kamper. I 2020 ble det offentlig kjent at Ali var blitt overvåket av britiske myndigheter gjennom flere tiår. Her er han fotografert i Oslo i 2022. FOTO: Line Ørnes Søndergaard

I mange år har jeg tenkt at en invasjon av Iran var usannsynlig, sier Tariq Ali på videolink fra hjemmet sitt i London.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Finland var med, men ikke Polen.

Israel og palestina

Mens krigs­mot­standen vokser, kaller Israel inn 60.000 reser­vister til opptrap­pingen i Gaza.

Ukraina-krigen

Europa tror Putin vil torpedere Trumps fredsplan - men spiller med i håp om at Trump skal bli tøffere mot Russland, ifølge diplomater.