Israel og iran

Urolig for sult og masseflukt

Hungersnød, masseflukt til Europa og direkte konflikt mellom USA og Russland: Derfor blir professor Hilde Henriksen Waage skremt av Israel-Iran-krigen.

RAMMET: En grønnsakhandler på basaren i Tajrish i Irans hovedstad Teheran venter på kunder, fredag forrige uke. Foto: Vahid Salemi, AP/NTBRAMMET: En grønnsakhandler på basaren i Tajrish i Irans hovedstad Teheran venter på kunder, fredag forrige uke. Foto: Vahid Salemi, AP/NTB

Flyktningkrise, sultkatastrofe og stormaktsrivalisering. Det kan bli konsekvensene av situasjonen i Midtøsten, menerprofessor ved UiO og forsker ved Prio, Hilde Henriksen Waage.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Valg 2025

– Folke­mor­det på pale­sti­nerne har endret synet vårt på de politiske partiene, sier Foad Naser

Skatt

Å kutte i formues­skatten for å få Bjørn Dæhlie og andre rike til å flytte hjem igjen, vil ha lite å si for norsk økonomi, spår svensk forsker.

Økonomi

Trump har presset EU inn i en «dårlig deal», men det trenger ikke å svi for Norge, mener LO og NHOs økonomer.