Analyse

Kina kommer ikke til å sitte stille hvis Israel eskalerer

Beijing skrinlegger nøytraliteten og tar side med Iran.

Bombet: Røyk stiger opp etter at en israelsk missil landet i Teheran på fredag. Beijing sier de støtter Iran i dets forsvar mot det israelske angrepet. Foto: Vahid Salemi, AP/NTBBombet: Røyk stiger opp etter at en israelsk missil landet i Teheran på fredag. Beijing sier de støtter Iran i dets forsvar mot det israelske angrepet. Foto: Vahid Salemi, AP/NTB

Etter Vestens og Israels forsøk på å isolere Iran har Kina blitt en viktig livbøye for landets økonomi. Kina har dessuten gitt Iran diplomatisk tyngde i FN og regionalt i Midtøsten.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Palestina

Mens FN-land diskuterer tostats­løs­ningen i New York, planlegger Benjamin Netanyahu å annektere hele Gaza. På bakken i Palestina er tilliten til verdens ledere minimal.

Analyse

Den nye utenriks­mi­nis­teren holder døra på gløtt for Nato-medlemskap.

Handel

Europa er avhengig av USA både tekno­logisk og forsvars­messig. Nå betaler vi prisen for det, mener Iver B. Neumann, direktør ved Fridtjof Nansens Institutt.