Israel og iran

Sier angrepet er et desperat maktgrep

Med angrepet på Iran forsøker Israel å avlede verdens oppmerksomhet fra krigen i Gaza, mener israelske stemmer.

På vakt: En brannmann roper på kolleger ved åstedet for en eksplosjon i nordlige Teheran, etter israelske angrep natt til fredag. Iran varsler et «kraftfullt» svar – og Israel lover å fortsette operasjonen. Foto: Vahid Salemi, AP/NTBPå vakt: En brannmann roper på kolleger ved åstedet for en eksplosjon i nordlige Teheran, etter israelske angrep natt til fredag. Iran varsler et «kraftfullt» svar – og Israel lover å fortsette operasjonen. Foto: Vahid Salemi, AP/NTB

Den økende spenningen mellom Iran og Israel de siste dagene kulminerte natt til fredag i et israelsk angrep mot over 100 mål i Iran.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Brasil

Forrige uke opplevde Rio de Janeiro sin dødeligste politi­ope­rasjon noensinne. Det må forstås i sammenheng med USAs krig mot «narko­ter­ro­ris­ter», sier en brasi­liansk journalist til Klasse­kam­pen.

Sudan

Barn som flykter aleine og folk som er utmattet og utsultet. Shashwat Saraf i Flykt­ning­hjelpen er forferdet over det han ser i Tawila, nær El Fasher.

Ideer

Å kalle Trump fascist er verken treffende eller klokt av venstre­sida, mener Anton Jäger, idéhis­to­ri­keren kjent for samtids­dia­gnosen «hyper­po­li­tikk».