Israel og iran

Sier angrepet er et desperat maktgrep

Med angrepet på Iran forsøker Israel å avlede verdens oppmerksomhet fra krigen i Gaza, mener israelske stemmer.

På vakt: En brannmann roper på kolleger ved åstedet for en eksplosjon i nordlige Teheran, etter israelske angrep natt til fredag. Iran varsler et «kraftfullt» svar – og Israel lover å fortsette operasjonen. Foto: Vahid Salemi, AP/NTBPå vakt: En brannmann roper på kolleger ved åstedet for en eksplosjon i nordlige Teheran, etter israelske angrep natt til fredag. Iran varsler et «kraftfullt» svar – og Israel lover å fortsette operasjonen. Foto: Vahid Salemi, AP/NTB

Den økende spenningen mellom Iran og Israel de siste dagene kulminerte natt til fredag i et israelsk angrep mot over 100 mål i Iran.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Brasil

Brasils tidligere president Jair Bolsonaro ble dømt til 27 år i fengsel. Det er et veiskille for landet, sier brasi­li­anske Larissa Avelar.

Analyse

Fransk­men­nene er svært skeptiske til «Macrons klon».

Gaza

Franciszek Ster­czew­ski er parla­men­ta­riker for Polens Israel-vennlige regje­rings­parti. Nå er han med på Gaza-flotiljen som vil bryte Israels blokade.