ReportasjeHistorie

Brevene som brøt stillheten

På slutten av 1950-tallet ba forfatter Øivind Eckhoff homofile og lesbiske om å sende inn sine historier. Nå blir de publisert for første gang.

Brevsamleren: Øivind Eckhoff (t.v.) og hans partner Arne Heli samlet inn brev med vitnesbyrd fra 200 homofile på slutten av 1950-tallet. Brevene forteller om fortvilelse, men også om gleden ved å finne et fellesskap. Foto: Arne Helis arkiv, Skeivt arkivBrevsamleren: Øivind Eckhoff (t.v.) og hans partner Arne Heli samlet inn brev med vitnesbyrd fra 200 homofile på slutten av 1950-tallet. Brevene forteller om fortvilelse, men også om gleden ved å finne et fellesskap. Foto: Arne Helis arkiv, Skeivt arkiv

For første gang i mitt liv kjenner jeg en frihet som tidligere har vært meg fremmed, en frihet som får hjertet mitt til å banke raskere, en frihet som åpner vinduene på vidt gap og gir meg muligheten til å skrive til et menneske som deler samme seksuelle kjærlighetsorientering som meg selv.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

«Naza» har fått en prois­raelsk mot-dokumentar der sivile ofre er blitt til «terro­ris­ter».

Bøker

Spotify har rullet ut en ny satsning på lydbøker i Norge. Bransje­ekspert Lasse Winkler tror et skred av engelsk­språk­lige titler vil påvirke det norske markedet.

Ved veis ende

Dag Seierstad (1936–2026)