DebattSekstimarsdag

NHO tullar med tal

25 prosent auka lønnskostnader med sekstimarsdag? Det var eit viktig argument da NHO sin arbeidsdirektør, Nina Melsom, skulle forklara det urimelege og urealistiske i tanken om seks timars arbeidsdag, i ein diskusjon på NRK søndag 25. mai (Helgemorgon).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Håndverkstjenester

Hvorfor er det så vanskelig å kjøpe håndver­ker­tje­nester?

Forbrukerrådet har gjort en grundig forbrukerundersøkelse, som viser at over 40 prosent av oss har opplevd problemer ved kjøp av håndverkertjenester. Problemene knytter seg til dårlig faglig utførelse, dårlig kommunikasjon og dårlig planlegging. De ender gjerne opp i krangel om faglig utførelse og pris, samt forsinkelse. Hvorfor blir det slik? Kan vi for eksempel være helt sikre på at dem det lages statistikk av, faktisk er ekte faglærte håndverkere? Vet de som svarer i undersøkelsen om det egentlig er en håndverker de har hatt besøk av? I et marked med mange små aktører, homogene tjenester, lett tilgjengelig prisinformasjon, ledig kapasitet mellom oppdrag og lave barrierer for etablering, er det svært vanskelig å tjene penger. Det blir et nådeløst prispress, som forsterkes av svak bestillerkompetanse fra forbrukerne, spesielt i de store byene. Der vil bedrifter med dårlig rykte alltid finne nye kunder så lenge prisen er lav nok, mens utenfor byene er markedet mer gjennomsiktig. Forbrukerrådet har undersøkt mulighetene for å lage et torg/markedsplass for kun seriøse håndverksvirksomheter, etter modell av Finansportalen.

Russland

Jeg, en apologet?

Mitt innlegg i Klassekampen 23. mai om Kåre Willochs uttalelser om Russlands annektering av Krim har medført to svar i Klassekampen. Eirik Faret Sakariassen svarer meg i Klassekampen 30. mai og beskylder meg for sitatfusk. Jørn Holm-Hansen utdyper i Klassekampen 31. mai hva Willoch sto for.

Arbeiderpartiet

Prøv selv

Det er jo en kjent sak at de som virkelig kan – det er besserwisserne på tribunen. De deler ut attester og karakterer – de dømmer deltakerne som ikke lykkes nord og ned. Sist ute er sentralstyremedlem i Natur og ungdom, Mikkel Inchley i Klassekampen 31. mai med «Siste sjanse, Arbeiderpartiet». For et Ap-medlem kan det selvsagt være hyggelig at noen tror at for Ap så er det bare å bestemme, så er saken «i boks». Det er merkelig at disse kritikerne, som tydeligvis vet hvordan flertall skal skapes og alt fikses, velger det lettvinte alternativet – å sitte på tribunen – i stedet for å delta på banen. I demokratier er den viktigste kanalen til politisk makt for folk flest, å delta i politiske partier.