Makt

Vil bremse pengeracet

LO gir millioner til de rødgrønne, og de rike sponser høyresida. Pengegaloppen er blitt et demokratisk problem, mener Unio-sjef Steffen Handal.

Forbanner Mammon: Steffen Handal, leder i Unio, mener pengegaver til partiene fra rikfolk og fagbevegelse har fått for stor rolle i politikken. Nå ønsker han strengere regler. Foto: Christopher OlssønForbanner Mammon: Steffen Handal, leder i Unio, mener pengegaver til partiene fra rikfolk og fagbevegelse har fått for stor rolle i politikken. Nå ønsker han strengere regler. Foto: Christopher Olssøn

De politiske partiene samler inn mer penger fra donorer enn noen gang. Det er bra for valgkampapparatene, men ikke for demokratiet. Det sier Unio-leder Steffen Handal.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Arbeidsliv

Fagbe­ve­gelsen jubler over resul­ta­tene av forbud mot vikar­by­råer i bygge­bran­sjen. Frps Dagfinn Olsen mener det fører til at færre får arbeid.

Valg 2025

Reidar Strisland i Rødt advarer mot å stemme taktisk

Val

Lånte veljarar kan redde valet for MDG og KrF i år. Forsking syner at spesielt eldre røyster taktisk ved valet.