Arbeidsliv

Jobber bare seks timer

Sekstimersdager har gitt færre sykedager for Amalie Jørpeland. Men arbeidsminister Tonje Brenna mener kortere arbeidstid er et steg i feil retning.

SEKSTIMERSDAG: I Lillo Gård barnehage i Oslo jobber ­Amalie Jørpeland kun seks timer om dagen for samme lønn. SEKSTIMERSDAG: I Lillo Gård barnehage i Oslo jobber ­Amalie Jørpeland kun seks timer om dagen for samme lønn.

Barnehagelærer Amalie Jørpeland (28) har siden høsten 2023 jobbet kun seks timer om dagen, med full lønn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.

Økonomi

Det er helt reelle økonomiske problem­stil­linger som gjør folk bekymret over egen og norsk økonomi, mener sjeføkonom Roger Bjørnstad.

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.