Valgpengar

For-donoren støttar også Israel-vennar

Mens partiet For kallar seg sjølv eit antisionistisk parti, gir partiets rike onkel også pengar til Israel-vennar.

Gir: Forretningsmannen Atle Berge er det vesle og nystarta partiet For sin store sponsor. Berge har også gitt støtte til ein kristen stiftelse som driv hjelpearbeid i Russland og Israel. Her er Berge fotografert i Oslo i 2021 i ei anna samanheng. Foto: Sigve Bremer MejdalGir: Forretningsmannen Atle Berge er det vesle og nystarta partiet For sin store sponsor. Berge har også gitt støtte til ein kristen stiftelse som driv hjelpearbeid i Russland og Israel. Her er Berge fotografert i Oslo i 2021 i ei anna samanheng. Foto: Sigve Bremer Mejdal

Milliardær Atle Berge er mannen som gir partiet Fred og rettferd (For) økonomiske musklar. Han har gitt éin million kroner til partiet, og overfor VG har han opna for å gi meir.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Politikk

Halve parti­lei­inga til Kirsti Bergstø trekk seg. No melder ei rekke SV-profiler seg på i kampen om makt og posisjonar.

Energi

Strøm­reg­ningen til skoler, barnehager og andre velferds­tjenester i Trøndelag gjør et enormt hopp i år, viser nye anslag. Lærere og helse­ar­bei­dere frykter vel­ferdskutt.

Overvåking

Norske fagfor­eninger er med på et storstilt, europeisk opprop med krav om at tek-giganten Palantir kastes ut av offentlig sektor.