Cannes

Røynda kjem til Rivieraen

I dag går Julian Assange på raud laupar.

PÅ PLASS: Julian Assange poserte tysdag i ei t-skjorte med namna på 4986 born under fem år som er drepne i Gaza sidan 2023. Foto: Lewis Joly, Invision/AP/NTBPÅ PLASS: Julian Assange poserte tysdag i ei t-skjorte med namna på 4986 born under fem år som er drepne i Gaza sidan 2023. Foto: Lewis Joly, Invision/AP/NTB

Røynda trengjer seg på også i filmbyen Cannes, og då ikkje berre i form av Donald Trumps tolltrugsmål, som har hengt som ei uføreseieleg sky over filmmarknaden, eller det kraftige torevêret som regnspylte utandørskøane ved Festivalpalasset i time etter time på tysdag. Festivalen er nemleg også ein lanseringsarena for aktuell dokumentarfilm.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Kommentar

Vestfossen Kunst­la­bo­ra­to­rium gjør alvor av kultur­livets moteord.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.