Ukraina

Putin foreslår direkte fredssamtaler i Tyrkia

Russlands president Vladimir Putin avslår Vestens ultimatum om våpenhvile og vil heller ha direkte samtaler med Ukraina.

Lei av krig: En redningsarbeider hviler nær et universitetsbygg ødelagt av et russisk missilangrep i Sumy i Ukraina, 13. april 2025. Russland foreslår nå at partene møtes til fredssamtaler i Tyrkia. Foto: Evgeniy Maloletka, AP/NTBLei av krig: En redningsarbeider hviler nær et universitetsbygg ødelagt av et russisk missilangrep i Sumy i Ukraina, 13. april 2025. Russland foreslår nå at partene møtes til fredssamtaler i Tyrkia. Foto: Evgeniy Maloletka, AP/NTB

Lørdag krevde statsledere fra Ukraina, Frankrike, Tyskland, Storbritannia og Polen at Russland skulle gå med på en 30 dagers betingelsesløs våpenhvile med oppstart i dag. De truet med «massive» nye sanksjoner dersom Russland avslo ultimatumet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Israel og iran

Kurdere øyner muligheten til å styrte regimet

Intervju

Statsviter Zachary Paikin tror at Europa blir nødt til å gi Russland mer plass i avgjø­rel­sene om Europas sikker­hets­ar­ki­tektur.

Israel og iran

Folk flykter fra Irans hovedstad. Iranere vet fortsatt ikke om USA er involvert i angrepene.