Ukraina

Putin foreslår direkte fredssamtaler i Tyrkia

Russlands president Vladimir Putin avslår Vestens ultimatum om våpenhvile og vil heller ha direkte samtaler med Ukraina.

Lei av krig: En redningsarbeider hviler nær et universitetsbygg ødelagt av et russisk missilangrep i Sumy i Ukraina, 13. april 2025. Russland foreslår nå at partene møtes til fredssamtaler i Tyrkia. Foto: Evgeniy Maloletka, AP/NTBLei av krig: En redningsarbeider hviler nær et universitetsbygg ødelagt av et russisk missilangrep i Sumy i Ukraina, 13. april 2025. Russland foreslår nå at partene møtes til fredssamtaler i Tyrkia. Foto: Evgeniy Maloletka, AP/NTB

Lørdag krevde statsledere fra Ukraina, Frankrike, Tyskland, Storbritannia og Polen at Russland skulle gå med på en 30 dagers betingelsesløs våpenhvile med oppstart i dag. De truet med «massive» nye sanksjoner dersom Russland avslo ultimatumet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Nei, Kina bryr seg ikke så mye om hvem som styrer i Teheran

Iran-krigen

Hormuz­stredet er krigens nye sentrum. Nå er spørsmålet om ameri­ka­nerne klarer å sikre fri flyt gjennom den viktige oljeruta uten å gå inn på bakken i Iran.

Iran

Trumps mål med Iran-krigen er allerede nådd, mener historiker