Energi

Ser mørkt ut for mål om solkraft

Regjeringens 2030-mål for ny solkraft ligger an til å ryke med stor margin, ifølge NVE. NHO og Naturvernforbundet krever handling.

Mørke utsikter: Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) anslår at man vil bomme med hele 6 TWh på regjeringens mål om 8 TWh solkraft i 2030. Bildet er tatt i ­Sandefjord i 2024. Foto: Rikke Løe HovdalMørke utsikter: Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) anslår at man vil bomme med hele 6 TWh på regjeringens mål om 8 TWh solkraft i 2030. Bildet er tatt i ­Sandefjord i 2024. Foto: Rikke Løe Hovdal

Det vakte stor entusiasme i næringslivet og miljøbevegelsen da regjeringen i 2023 fikk flertall for et ambisiøst solkraftmål. Innen 2030 skulle solkraftproduksjonen mangedobles fra 0,4 til 8 terawatt-time (TWh) i året.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.

Politikk

Islands nei til EU kan gje meir fisk til norske fiskebåtar, trur Audun Maråk i fiskeri­or­ga­ni­sa­sjonen Fiskebåt.

Demokrati

Ny dansk maktut­greiing: – Vi har flytta makt til noko vi ikkje kan kontrol­lere