Ukraina

Samde om krigstribunal

Noreg har saman med kring 40 andre land vorte samde om eit nytt spesialtribunal som skal straffe russiske leiarar.

I UKRAINA: Statssekretær Maria Varteressian (Ap) var i går saman med ukrainske soldatar i Lviv. Foto: UTENRIKSDEPARTEMENTETI UKRAINA: Statssekretær Maria Varteressian (Ap) var i går saman med ukrainske soldatar i Lviv. Foto: UTENRIKSDEPARTEMENTET

Statssekretær i Utanriksdepartementet Maria Varteressian er i Vest-Ukraina. På telefon frå ein buss fortel ho til Klassekampen at ei rekkje land no er samde om å opprette eit spesialtribunal for å etterforske russiske leiarar og maktpersonar for angrepskrigen mot Ukraina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Politikk

Timer før Stortinget stemte for å kutte i drivstoff­av­gif­tene, tok Ap-nestleder Tonje Brenna personlig kontakt med Høyre-leder Ine Eriksen Søreide for å advare mot vedtaket.

Eu-måling

Støtta til norsk EU-medlemskap er på vei opp blant Ap-­velgerne, mens folk ellers heller mot nei. Nei-veteran Trond Giske mener Ap har mistet grepet om EU-skep­ti­kerne.

Mdgs landsmøte

1. Hvordan vil du beskrive forholdet mellom Senter­par­tiet og MDG? 2. Er MDG et blokk­uav­hengig parti? 3. Kan MDG felle Støre-re­gje­ringen og gjøre Sylvi Listhaug til stats­mi­nister?