Forsvar

Forsker demonterer USAs fregatt-tilbud

Norge bør si nei til USAs fregatter fordi de er uegnet for norske forhold, mener Tor Ivar Strømmen ved Sjøkrigsskolen.

Båtselger: USAs president Donald Trump taler under et besøk i 2020 hos Fincantieri Marinette Marine i Wisconsin, som bygger fregattene som Norge nå vurderer å kjøpe. Foto: Saul Loeb, AFP/NTBBåtselger: USAs president Donald Trump taler under et besøk i 2020 hos Fincantieri Marinette Marine i Wisconsin, som bygger fregattene som Norge nå vurderer å kjøpe. Foto: Saul Loeb, AFP/NTB

Akkurat nå vurderer Forsvarsdepartementet fire leverandørland for Norges framtidige kjøp av nye fregatter til Sjøforsvaret: Frankrike, Storbritannia, Tyskland og USA.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Adhd

Det private markedet for ADHD-ut­red­ninger har eksplodert, konklu­derer en ny svensk rapport. Helse­di­rek­to­ratet skal vurdere å gjøre en tilsva­rende under­sø­kelse i Norge.

Barnevern

Når barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) sier at insti­tu­sjonsbarn har gode muligheter til å varsle, har hun mis­for­stått, mener «Alex».

Politikk

To tidligere ledere av Samepo­litisk råd i SV melder seg ut av partiet. Tre styre­med­lemmer og en vara i rådet vil ikke ta gjenvalg.