Bøker

Mener forlagene kan skylde seg selv

Piratkopiering er resultatet av bokbransjens høye priser og strenge opphavsrett, skal vi tro Elektronisk Forpost Norge. Forleggerforeningen steiler.

Lesestoff: Meta-gründer Mark Zuckerberg og kona Priscilla Chan kikker på mobilen under en lunsj i Det hvite hus. I år ble det kjent at Meta har brukt piratkopiert materiale i trening av sin språkmodell. Foto: BRENDAN SMIALOWSKI, AFP/NTBLesestoff: Meta-gründer Mark Zuckerberg og kona Priscilla Chan kikker på mobilen under en lunsj i Det hvite hus. I år ble det kjent at Meta har brukt piratkopiert materiale i trening av sin språkmodell. Foto: BRENDAN SMIALOWSKI, AFP/NTB

– Vi går ikke så langt som å si at man ikke skal skjerme forfattere og forlag, sier Tom Fredrik Blenning, styremedlem i Elektronisk Forpost Norge (EFN).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Dersom Finn Graff hadde vokst opp i en digital tid, ville han ha vært en verdens­stjerne. I vår feirer insti­tu­sjo­nene tegnerens vovede satire.

Kunst

Alle de ansatte ved Ka­trine­holms konsthall har sagt opp i protest mot byens politikere.

Sport

Kjell Inge Røkke sponset verdens lengste hundeløp med tre millioner – og fikk delta i en egen klasse. Saken splitter norske hunde­kjø­rere.