Svalbard

Ikke lenger et fristed

Etter nye innstramminger må alle nå ha pass for å komme til Svalbard.

Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere. Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere.

Svalbard er et unntaks­tilfelle når det kommer til lovgivning. Utlendingsloven er blant en rekke norske lover som ikke gjelder på øygruppa. Folk fra nærmere 60 nasjoner bor i Longyearbyen, og inntil nylig har man kunnet oppholde seg på Svalbard uten pass eller andre papirer. Det blir det nå en slutt på.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Beredskap

Frykter norsk by kan bli bombemål

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.