Svalbard

Ikke lenger et fristed

Etter nye innstramminger må alle nå ha pass for å komme til Svalbard.

Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere. Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere.

Svalbard er et unntaks­tilfelle når det kommer til lovgivning. Utlendingsloven er blant en rekke norske lover som ikke gjelder på øygruppa. Folk fra nærmere 60 nasjoner bor i Longyearbyen, og inntil nylig har man kunnet oppholde seg på Svalbard uten pass eller andre papirer. Det blir det nå en slutt på.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Svalbard

Gruve­veteran Robert Hermansen (86) frykter selskaper fra andre land vil overta dersom den norske kulldrifta legges ned på Svalbard.

Handelspolitikk

Konkur­ranse­til­synets utspill om å justere import­vernet er radikalt, mener landbruks­forsker.

Mangfold

Ungarn har denne uka lovfestet at det kun fins to kjønn. Nå er Hanne Farideh Lyseth i Skeiv Verden bekymret for den norske valgkampen.