Svalbard

Ikke lenger et fristed

Etter nye innstramminger må alle nå ha pass for å komme til Svalbard.

Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere. Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere.

Svalbard er et unntaks­tilfelle når det kommer til lovgivning. Utlendingsloven er blant en rekke norske lover som ikke gjelder på øygruppa. Folk fra nærmere 60 nasjoner bor i Longyearbyen, og inntil nylig har man kunnet oppholde seg på Svalbard uten pass eller andre papirer. Det blir det nå en slutt på.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Religion

Presten Ashraf Tannous leder en kristen palestinsk minoritet som blir mindre hvert år. Denne uka besøkte han Bøler.

Digital suverenitet

Norges mann i ICC ber norske myndig­heter å få kontroll over egne data

Pensjon

Aktivister i Pensjo­nist­for­bundet mener prosent­øk­nin­gene i pensjon skaper større ulikhet. De krever krone­til­legg.