Svalbard

Ikke lenger et fristed

Etter nye innstramminger må alle nå ha pass for å komme til Svalbard.

Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere. Øverste sjef: Sysselmester Lars Fause er norske myndigheters øverste representant på Svalbard, med ulike oppsyns-, kontroll- og politiroller. Sysselmesterens etat teller nå 50 ansatte, fra biologer og politifolk til informasjonsrådgivere.

Svalbard er et unntaks­tilfelle når det kommer til lovgivning. Utlendingsloven er blant en rekke norske lover som ikke gjelder på øygruppa. Folk fra nærmere 60 nasjoner bor i Longyearbyen, og inntil nylig har man kunnet oppholde seg på Svalbard uten pass eller andre papirer. Det blir det nå en slutt på.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Bakke­sel­skapet i SAS-konsernet tar jobbgoder fra ansatte med høyt sykefravær

Fredsprisen

Fire latin­ame­ri­kanske presi­denter kommer til Oslo – en av dem er ytre høyres «rocke­stjer­ne»

Kommuneøkonomi

Stats­bud­sjettet gir 580 millioner mer til Oslo. Den rødgrønne Oslo-benken på Stortinget ber byrådet sette pengene i arbeid.