Kringsjå

Redd oss fra visjonærene

Alex Karps KI-drevne korstog for vestlig «overlegenhet» er dypt forstyrrende lesning.

Eksentriker: Alex Karp er god for 8,4 milliarder dollar, men Palantir-grunnleggeren – som gjerne kobler av med langrenn – vil heller vise seg fram i norske treningsklær enn i dyre dresser. FOTO: AFP/NTBEksentriker: Alex Karp er god for 8,4 milliarder dollar, men Palantir-grunnleggeren – som gjerne kobler av med langrenn – vil heller vise seg fram i norske treningsklær enn i dyre dresser. FOTO: AFP/NTB

Av alt jeg kunne irritert meg over med Alex Karp, har jeg hengt meg opp i én ting. Mangemilliardæren, som er daglig leder i selskapet Palantir Technologies, har aldri tatt lappen. Først var han «for fattig», og så ble han plutselig «for rik», har Karp sagt i et milelangt portrettintervju i The New York Times. Og det som plager meg mest med det, er ikke nødvendigvis at en 57-åring ikke kan kjøre bil – men at den samme fyren åpenbart er i stand og villig til å styre verden utfor stupet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

Ideologi

Behovet for en brei, ideologisk debatt om hva slags samfunn vi ønsker oss, er større enn noensinne, mener litte­ra­tur­pro­fessor Frode Helmich Pedersen.

Kommentar

Venstre­sida taper mer enn den vinner.

På sengekanten

Fagbok­for­fatter og kultur­his­to­riker