Bøker

Regjeringen ga skolene 415 millioner til å kjøpe bøker. Så hva har skjedd med alle de ekstra millionene?

Regjeringen har øremerket over 400 millioner kroner. Likevel viser stikkprøver at fem av ti skoler har brukt mindre penger på skolebøker de siste to årene.

BØKER, TAKK: Gjennom de siste to årene har regjeringen satt av over 400 millioner kroner til innkjøp av fysiske lærebøker. Men ekstrabevilgningene ser ikke ut til å ha hjulpet særlig på handlelysten. Foto: Tom Henning BratlieBØKER, TAKK: Gjennom de siste to årene har regjeringen satt av over 400 millioner kroner til innkjøp av fysiske lærebøker. Men ekstrabevilgningene ser ikke ut til å ha hjulpet særlig på handlelysten. Foto: Tom Henning Bratlie

De siste to årene har regjeringen, med kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) i spissen, brukt store summer på å fylle norske klasserom med lærebøker av papir.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

I møte med kunstig intel­ligens må forlags­bransjen tilbake til røttene, mener Trygve Riiser Gundersen.

Medier

Regje­ringen fjernet kravet om alder­sve­ri­fi­se­ring: – Et skritt tilbake

Kulturtirsdag

Tone Huse og Carsten Aniksdals mangeårige arbeid med Grønland er nylig blitt intenst aktuelt. Fotoboken «Blok P» forteller om arkitektur og kolo­ni­se­ring.