Bøker

Regjeringen ga skolene 415 millioner til å kjøpe bøker. Så hva har skjedd med alle de ekstra millionene?

Regjeringen har øremerket over 400 millioner kroner. Likevel viser stikkprøver at fem av ti skoler har brukt mindre penger på skolebøker de siste to årene.

BØKER, TAKK: Gjennom de siste to årene har regjeringen satt av over 400 millioner kroner til innkjøp av fysiske lærebøker. Men ekstrabevilgningene ser ikke ut til å ha hjulpet særlig på handlelysten. Foto: Tom Henning BratlieBØKER, TAKK: Gjennom de siste to årene har regjeringen satt av over 400 millioner kroner til innkjøp av fysiske lærebøker. Men ekstrabevilgningene ser ikke ut til å ha hjulpet særlig på handlelysten. Foto: Tom Henning Bratlie

De siste to årene har regjeringen, med kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) i spissen, brukt store summer på å fylle norske klasserom med lærebøker av papir.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Medier

Document-redaktør Hans Rustad beskriver politiker Sofia Rana som «hardcore venstre­mi­li­tant». – Jeg kan ikke stoppe dem, men jeg kan vise verden hvem de er, sier Rana.

På tampen

«Er løpebølgen den nye punken?» Uæh.

Medier

Danmarks kultur­mi­nister ønsker seg et «nordisk Netflix» og maner bransjen til samarbeid. Lubna Jaffery kaller forslaget inter­es­sant.