Intervju

Sissels tredje vei

Fire tiår med skriving og sommerfugler i magen, så to uten noen av delene. Nå fyller Etterkrigs-­Norges viktigste kvinnelige spaltist 80 år.

HUN ER FRI: Som pensjonist behøver ikke Sissel Benneche Osvold være flink lenger – og det er «vidunderlig». HUN ER FRI: Som pensjonist behøver ikke Sissel Benneche Osvold være flink lenger – og det er «vidunderlig».

Sissel Benneche Osvold minnes da hun etter sin siste arbeidsdag i Dagbladet la hodet mot veggen og sa til seg selv: «Endelig! Nå behøver du ikke å ha sommerfugler i magen.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

På sitt beste er Sophie Calle en portal inn til den varme konsept­kunsten.

Museum

I en 162 siders lang rapport anklager Det hvite hus det tradi­sjonsrike histo­rie­mu­seet Smith­so­nian Insti­tution for å viske ut den ameri­kanske arven.

Ny norsk sangbok

Kritiker Ida Madsen Hestman mener «Lianer» er en altfor sterk R&B-låt til å bli oversett i musikk­åringer.