Ukas bokSakprosa

Maktens tinder

Christine Amadous bok om det bysantiske riket er både opplysende og skremmende lesning.

Hagia Sofia: Bygget i Istanbul er et hovedverk i bysantinsk arkitektur. Bygget ble reist som kirke i 532–537, men er i dag moské. Foto: Victoria MorganHagia Sofia: Bygget i Istanbul er et hovedverk i bysantinsk arkitektur. Bygget ble reist som kirke i 532–537, men er i dag moské. Foto: Victoria Morgan

Christine Amadou

Bysantinerne. Den lange historien

Dreyer forlag 2025, 254 sider

Lange historiske linjer kan føres fram til noe som synes å foregå foran øynene nå. De siste ukene har Klassekampen rapportert om en russisk-ortodoks menighet som investerer i eiendommer i Norge, blant annet tett på regjeringskvartalet i Oslo og med god utsikt til sentrum av Arendal, en av landets viktige arenaer for politisk debatt i august hvert år.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokanmeldelser

Liv Duvå

Ned fra himmelen

Danske Liv Duvå skriver varsom sosial­realisme om gift, klasse og morskap.

Werner Herzog

Om å gå i frost. München – Paris 23.11 til 14.12 1974

Werner Herzogs europeiske reise til fots har lyriske kvaliteter, men virker 52 år etter knapt som en avgjørende oversettelse.

Mari Andreassen

Tenk for en jubel

Det er knapt til å tro, men Mari Andreassen viser at det er mulig å skrive interessant om ungdomsforelskelse.