Sakprosa

Et kretsløp av forbrytelser

Ingeborg Solbrekkens nye bok kartlegger finans- og banknæringens rolle i nazistenes plyndringstokt.

På første rad: Bankmannen Erling Sandberg (foran til høyre) under seremonien på Akershus slott i 1942 da Josef Terboven innsatte Vidkun Quisling som «ministerpresident» i Norge. Foto: Riksarkivet/Wikimedia CommonsPå første rad: Bankmannen Erling Sandberg (foran til høyre) under seremonien på Akershus slott i 1942 da Josef Terboven innsatte Vidkun Quisling som «ministerpresident» i Norge. Foto: Riksarkivet/Wikimedia Commons

Ingeborg Solbrekken

Landssvik og profitt. Finansnæringens ran av nordmenn under krigen

Vigmostad Bjørke 2025, 461 sider

I boka «Einar og Haakon og Rolf og jeg» (2009) beskriver Tron Gerhardsen hvordan han og mora etter krigen forsøkte å få fatt i alle eiendelene nazistene hadde ranet fra dem. «Jeg husker best alle bondegårdene vi kom til», skriver han. Noen av nazistene «gråt og skrek», andre fulgte dem bare med trassige og sinte øyne mens de fant igjen sine eksemplarer av «Ibsen, Bjørnson, Kielland og Jonas Lie i samlede verk». Som oftest var det uten tittelsiden, der faren, Rolf, hadde skrevet navnet sitt. Mora fant bryllupsgaver, en sofa, «og hos en bonde i Slagen fant hun sin egen lille dåpsskje».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Kommentar

Du skal ikke tro du er en heltemodig pressemann bare fordi du skaper støy.

Essay

Jan Erik Volds kjærlig­hetsdikt rommer samhø­righet og harmoni, men også den grunn­leg­gende ensomheten.

Verdensarkivet

I søket etter bilder til Bokma­ga­sinet hender det man kommer over ting som er på siden av saken, men som er for gode til ikke å deles. Arkivaren presen­terer et utvalg.