Dagboka

Nynorsk

Etter at Sparebanken Sogn og Fjordane for nokre månadar sidan vart til Sparebank1 Sogn og Fjordane, har mobilappen min vore på bokmål. Eg vurderer å bli kunde i Voss sparebank for å sleppe det. Då vil eg også få eit bankkort med eit bilete av Ivar Aasen på. Det er forresten synd at dei einaste bileta som eksisterer av Ivar Aasen er dei der han er ein gamal og sliten mann. Kanskje ville nynorsken ha nådd lenger ut med ein litt meir ungdommeleg frontfigur.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Vekst

Mandag starter årets lønnsoppgjør. Man skal være forsiktige med å spå hva lønnsveksten blir, det er mange faktorer å ta hensyn til, og muligheten for å bomme stygt er til stede. En spådom skal jeg like fullt driste meg til å komme med: Konsernsjef Anders Opedal i Equinor kommer til å få solid lønnsvekst i år. Over en million, tør jeg spå. Skal man se framover for å komme med spådommer, kan det lønne seg å kjenne til historien. For Opedals del ser den slik ut: I 2023 tjente han 20,7 millioner. I 2024 økte det med 1,3 millioner.

Traktor

Året 1946 var et merkeår for norsk landbruk, egentlig også for hele verdens små og mellomstore bønder. Da kom nemlig «folketraktoren», Ferguson TE20. Ferguson kommer fra fabrikantens navn, Harry Ferguson. TE betyr Tractor England, og 20 står for doningens hestekrefter. Før folketraktoren kom, rådet hesten som hestekrefter i landbruket. Kun de rikeste storbøndene hadde råd til de store, klumpete og tunge traktorene som kom før Gråtass, som TE20 raskt ble kalt. På mange måter revolusjonerte Gråtass landbruket.

Sykelønn

Forskuttering av sykepenger er blant Fellesforbundets viktigste krav i årets lønnsoppgjør. Mange av oss tar det for gitt at vi får lønn som vanlig også når vi er sykemeldt i mer enn 16 dager, og at arbeidsgiver får refundert sykepengene fra Nav. Men at mange ikke har det sånn, og ulempene som følger med det, har så langt fått lite oppmerksomhet i sykelønnsdebatten som ruller over landet med jevne mellomrom. Jobber du i en bedrift som ikke forskutterer sykepenger, må du selv søke Nav om sykepenger når du er syk i mer enn 16 dager. Ifølge tall fra Nav, gjengitt av ABC Nyheter, gjelder det rundt 25 prosent av alle sykemeldte. For at Nav skal behandle saken, må arbeidsgiver sende inn inntektsmelding. Gjør arbeidsgiver det med en gang, må du ifølge Navs nettsider likevel forvente at det tar fem uker å behandle søknaden.