IntervjuIdeer

Hun sier «ja» til fienden

Gayatri Chakravorty Spivak prøver å se verden fra sine motstanderes ståsted. Slik fikk hun også øynene opp for gresk yoghurt.

Å lære: Den som lærer, fortrenger seg selv til fordel for det som læres, mener Gayatri Chakravorty Spivak. Dét skjer ikke i dette intervjuet. Foto: Alice Attie, Handout/NTBÅ lære: Den som lærer, fortrenger seg selv til fordel for det som læres, mener Gayatri Chakravorty Spivak. Dét skjer ikke i dette intervjuet. Foto: Alice Attie, Handout/NTB

Jeg snakker i fredens navn. Kall meg palestiner», skriver Gayatri Chakravorty Spivak i åpningen av essayet «Teaching for a Broken World» fra i fjor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Internett

Wikipedia fyller 25 år, men utfordres av KI

Bøker

Forfatter Sigrid Undset blir vurdert som helgen. – Det høres nesten ut som en gimmick, sier litte­ra­tur­pro­fessor.

Kulturuka

Fotball er et spill uten ball, uttalte Drillo en gang på nitti­tal­let. Han får mer rett for hvert år som går.